מוקד הזמנות - 03-5531443
המדף שלך (המדף ריק)

נצח ישראל

   הוצאת מכון האבות

הספר נצח ישראל למהר"ל מפראג בהוצאת מכון האבות. במהדורה מחודשת ומנוקדת. על הגלות והגאולה, על הלאומיות הישראלית ועל התפתחות הרוח והחומר. 

אודות הספר נצח ישראל

בספר זה דן המהר"ל בהיסטוריוסופיה של עם ישראל, ובמיוחד בעניני הגלות והגאולה. הספר שמורכב מ-63 פרקים, דן בשאלות רבות הנוגעות לקיומו של עם ישראל. בחלקו הראשון של הספר נצח ישראל עוסק המהר"ל בהסברת מהות הגלות, הסיבות לקיומה, והדרכים להחלץ ממנה, וכן הסברת מהותו ויעודו של עם ישראל בעולם, הקשר שבינו לבין אלוהים, התהליכים הנצרכים בכדי להביא גאולה לישראל, בחינת דמותו של המשיח, ובחינת מהותם של תקופות שונות, בתורת הגאולה היהודית, כמו עקבתא דמשיחא, ימות המשיח, והעולם הבא.

למרות שקדמה לספר נצח ישראל הגות יהודית העוסקת בעניין הגלות, בספר זה מתחדשים דברים רבים שעוד לא נחקרו קודם לכן. בספר נצח ישראל מובא לראשונה הסבר מקיף על נושא הגלות, על הווייתה ומהותה. וכמובן על הקשר הישיר בין הגלות לבין הגאולה.

בספר נצח ישראל מוסבר לנו שלמרות הגלות הממושכת והמפרידה אין שום דבר שיביא למחיית עמ"י. בנוסף מתבררת נקודת סגולת ישראל ובחירת הקב"ה בנו להיות לו לעם. המהר"ל בנצח ישראל מסביר שהייסורים והסבל שעובר העם היהודי בגלות מטהרים ומזככים אותו בדרכו לגאולה.

בין הנושאים בספר נצח ישראל

הקשר שבין גאולת מצרים לגאולה העתידה ; ההבדלים שבין גלות לגאולה, והקשר שיש ביניהם ; הסיבה לכך שיצר הרע חזק בישראל יותר מהאומות ; מדוע עבודת אלילים רווחה בישראל יותר מכל מקום אחר וסוגיית הראשית ; ההבדל בין מקדש ראשון לשני, ובין נסיבות החטא והחורבן בשניהם.

אודות מחבר הספר נצח ישראל

רבי יהודה ליווא בן בצלאל המוכר בכינוי המהר"ל (מורנו הגדול רבי ליווא) היה רב, פוסק הלכה, מקובל והוגה דעות דתי יהודי, מגדולי ישראל הבולטים בתחילת העת החדשה.

המהר"ל, שיצר גשר בין הגות ימי הביניים להגות הרנסאנס, נולד כשני עשורים בלבד לאחר גירוש ספרד והגעת קולומבוס לאמריקה, בתקופה שבה פרחה הקבלה בארץ ישראל. שימש כאב בית הדין וראש ישיבה בערים פוזנן שבפולין, וניקלשבורג ופראג שבצ'כיה. מעבר לבקיאותו הרבה של מהר"ל בתלמוד, בספרות האגדה ובקבלה, היה גם בקי בפילוסופיה וכן באסטרונומיה ובשאר המדעים של תקופתו‏‏‏. כמו כן, היה מנהיג רוחני-פוליטי ובעל מהלכים אצל רודולף השני, קיסר האימפריה הרומית הקדושה.

תורתו השפיעה רבות הן על תנועת החסידות והן על תנועת ההתנגדות, שקמו למעלה ממאה שנים לאחר מותו, ואישיותו המרתקת ורבת האנפין שימשה כר פורה לאגדות כגון זו על הגולם שיצר. נצח ישראל הוא אחד מבין ספריו החשובים של המהר"ל המהווים בסיס בלימוד הגות העם היהודי.

היחודיות בספרי המהר"ל

ישנן שתי עובדות מעניינות על המהר"ל שכדאי להכיר - 1. המהר"ל החל לכתוב את משנתו בגיל מאוד מאוחר 2. בכל אחד מספרי המהר"ל יש הפנייה לכל אחד משאר ספרי המהר"ל. שני העובדות מעידות על שיטה. המהר"ל למד במשך רוב מוחלט של חייו ופיתח שיטה תורנית ביחס לכל, ולא כתב כשאר הכותבים פרטים פרטים תוך כדי ההתעלות והלימוד. לאחר שהכל היה מסודר הוא התחיל לנבוע ולכתוב את שיטתו בצורה מאוד מסודרת ומדויקת. 

לכן לימוד המהר"ל בשנים האחרונות הופך להיות פופולרי ביותר למחפשי העומק והאמונה, לבניית שיטה אמונית עצמית מתוך ספרי מורנו הגדול רבי ליווא מפראג.

 

ספר לחברים על הספר 'נצח ישראל'

לקוחות שרכשו את הספר "נצח ישראל", התעניינו גם בספרים הבאים:

הספר טל אורות נוסף למדף שלך

עבור לתשלום