מוקד הזמנות - 03-5531443
המדף שלך (המדף ריק)

גן נעול - ר' נפתלי הירץ ויזל

הספר גן נעול, הרב נפתלי הירץ ויזל,  924 עמודים, כריכה קשה. ספר שני בסדרת הספרים של הרב נפתלי ווויזל זצ"ל.

אודות הספר גן נעול

כי בהיותנו מבינים סוד הוראת כל שרש ושרש, יקל לנו להבין כונות המליצות ופרושי המצווֹת.

אתן לך משל פה.
אמרנו שם שעל המנוחה הניחה התורה שלשה שרשים, הא' נוח,
והב' שבת, והג' נפש.
ועוד הזכיר לשון כלה (בראשית ב, ב) "ויכל אלהים ביוםהשביעי מלאכתו". וארבעתן כתובים אצל מעשה בראשית.
ולא תקוה שאפרש פה הענין בארוכה ובשלמות, רק ריש מלין אומר. מלת "שבת" איננו על המנוחה,ואין הוראתו על המנוחה.
אבל תוכן הוראתו על ההפסק, ועל כל דבר הפוסק נוכל לומר ששבת אותו דבר. עד שיפול גם על הפוסק ממנוחה, ומתחיל לעמול ולטרוח.
ונאמר "שָׁבַת פלוני ממנוחה". וראיה (איכה ה, יד) "זקנים משער שָׁבָתוּ". פירוש שפסקו לשבת בשער המשפט והלכו בגולה. (ישעיה כד, ח) "שָׁבַת משוש תופים", פירוש מרוב הצרה פסק הלב מהיות שש בקול תפים. מלת "מנוחה" איננו על המנוחה מהעיפות אלא על הענין הנח אחרי שהיה מטולטל. ולכן נופל אפילו על דבר שאין בו רוח חיים. כמו (בראשית ח, ד) "ותנח התיבה בחדש השביעי על הרי אררט", ואין עיפות לבלתי מרגישים, אבל נחה אחר הטלטול. כי עד היום ההוא צפה על פני המים והיתה תמיד מטולטלת.   (מתוך הספר גן נעול)

אודות מחבר הספר גן נעול

נפתלי הֶרְץ וַייזֶל (ה' בטבת ה'תפ"ו – אור לא' באדר ב' ה'תקס"ה9 בדצמבר 1725המבורג – 28 בפברואר 1805, המבורג) היה בלשן ומשורר עברי, מאבות תנועת ההשכלה היהודית. חיבורו "דברי שלום ואמת", שעניינו שינוי מקיף בחינוך היהודי, עורר פולמוס סוער בין המשכילים הראשונים ובין רבני קהילות באירופה. מחזור השירים שחיבר על דמותו של משה, "שירי תפארת", השפיע על כמה דורות של משוררים אחריו, וחלק מן החוקרים רואים בו את ראשיתה של הספרות העברית החדשה.

בהדרכת אביו ודודיו החל לעסוק במסחר, ולאחר מספר שנים החל לעבוד בבנק של הבנקאי היהודי פייטל היינה אפריים באמסטרדם. באמסטרדם חבר לקבוצה קטנה של יהודים משכילים, בהם דוד פרנקו-מנדס ואחרים, והחל להתעמק בדקדוק העברית של המקרא. בין השנים תקכ"ה-תקכ"ו (17651766), הוציא בשני חלקים את הספר "גן נעול", שהוא חקירה במשמעות ובצורות של השורש "חכם", ואשר נועד להיות חלק מסדרת ספרי דקדוק בשם "לבנון". תפיסתו הדקדוקית של נפתלי הרץ הייתה שמאחר שהשפה העברית היא שפתו של הקב"ה, לא ייתכנו בה מילים נרדפות; ועל כן הוא מתאמץ להבחין בין מילים ומושגים מקבילים.

ב-1785 הוציא נפתלי הרץ לאור את "ספר המידות", העוסק במוסר ובחכמת הנפש, ובו מעט מתפיסות המוסר שהתעוררו באותן שנים באירופה. בזמן העבודה על הספר, ב-1783, מתה אשתו, ומאז ועד סוף חייו עבד על יצירתו הגדולה "שירי תפארת".

ספר לחברים על הספר 'גן נעול - ר' נפתלי הירץ ויזל'

גן נעול - ר' נפתלי הירץ ויזל
לחץ על התמונה להגדלה
תמונה שניה- הספר גן נעול - ר' נפתלי הירץ ויזל

גן נעול - ר' נפתלי הירץ ויזל

הוסף למדף מחיר: 85 ₪

לקוחות שרכשו את הספר "גן נעול - ר' נפתלי הירץ ויזל", התעניינו גם בספרים הבאים:

הספר טל אורות נוסף למדף שלך

עבור לתשלום