מוקד הזמנות - 03-5531443
המדף שלך (המדף ריק)

שיחות מוסר

הספר שיחות מוסר - שערי חיים, ר' חיים ליב שמואלביץ, הוצאת גיטלר, 491 עמודים, כריכה קשה. שיחות מוסר בהוצאה חדשה. שיחותיו של הרב חיים שמואלביץ' על פרשיות התורה שנאמרו בישיבת מיר בשנים תשל"א - תשל"ג. עם תיקונים והוספות.

אודות הספר שיחות מוסר

הספר 'שיחות מוסר' מקורו בסדרת שיחות מוסר שמסר הרב חיים שמואלביץ בישיבת מיר, נכתב בחייו על ידי בנו הרב רפאל שמואלביץ ואחיינו הרב אריה פינקל, ונערך מחדש בשנים האחרונות על ידי נכדיו.

בשיעוריו נהג להציג קושיות רבות ולתרץ את כולן בסופו של דבר בעזרת יסוד אחד. שילב בשיעוריו את שיטת מורו רבי שמעון שקופ עם פיתוח עצמאי שלו. 

אודות מחבר הספר שיחות מוסר

הרב חיים לייב הלוי שמואלביץ (ב' בתשרי, ה'תרס"ג, 1902, קובנה - ג' בטבת, ה'תשל"ט, 1978, ירושלים) היה ראש ישיבת מיר בליטא, בתקופת שהותה בשנגחאי במהלך מלחמת העולם השנייה ובארץ ישראל, היה חבר במועצת גדולי התורה של אגודת ישראל.

נולד בקובנה לרב רפאל אלתר שמואלביץ, שהיה במשך תקופה ר"מ בישיבת נובהרדוק ולאחר מכן גם ראש ישיבה בסטוצ'ין שבפולין, ולאטל, בתו של רבי יוסף יוזל הורוביץ - הסבא מנובהרדוק. הסנדק בברית המילה שלו היה רבי יצחק בלאזר. עד גיל 16 למד תורה מפי אביו. כנער נחשב לעילוי, ובגיל צעיר נשלח ללמוד בישיבת שער התורה שבעיר גרודנה. ראש הישיבה הרב שמעון שקופ שנודע בדרכו האנליטית השפיע על דרך לימודו, והוא מינה אותו כמגיד שיעור בישיבה לתלמידים הצעירים. בשנת ה'תרפ"העבר לישיבת מיר, ושם התפרסם בכינוי "העילוי מסטוצ'ין". בישיבה נודע כמתמיד ובעל בקיאות רבה בספריית הישיבה.

נישא בג' בטבת תר"צ לחנה מרים פינקל, בתו של ראש הישיבה הרב אליעזר יהודה פינקל. בחורף תרצ"ו התמנה לר"מ בישיבה והחל למסור שעורים.

כשעברה הישיבה לשנגחאי, טיפל רבי חיים בעניינים הכספיים של כל הישיבות שגלו לעיר, בהן ישיבת ליובאוויטש, ישיבת קלצק וישיבת קמניץ. הישיבה שכנה בשנגחאי במשך חמש וחצי שנים. לאחר מכן נסע עם הישיבה לארצות הברית, וכחצי שנה אחר כך עלה לארץ ישראל וסייע לחמיו בייסוד ישיבת מיר שם. עם פטירת חותנו בשנת תשכ"ה מונה לכהן תחתיו בראשות ישיבת מיר. עם פטירת גיסו הרב חיים זאב פינקל אף החל למסור שיחות מוסר. חלק משיחות אלו לוקטו לספר שיחות מוסר.

נפטר בג' בטבת ה'תשל"ט. ונקבר בהר המנוחות בירושלים בהלוויה מרובת משתתפים שבה ספד לו הרב אלעזר מנחם מן שך באמרו: "משמת רבי חיים בטלו השקדנים".

ספר לחברים על הספר 'שיחות מוסר'

לקוחות שרכשו את הספר "שיחות מוסר", התעניינו גם בספרים הבאים:

בסוד התפילה

בסוד התפילה

הוסף למדף מחיר: 52 ₪

הספר טל אורות נוסף למדף שלך

עבור לתשלום