מוקד הזמנות - 03-5531443
המדף שלך (המדף ריק)

מאורות הרצי"ה

הספר מאורות הרצי"ה - שיחות הרב צבי יהודה על פרשיות השבוע והמועדים. סיכומי שיחות של מורנו ורבנו, ראש ישיבת 'מרכז הרב', הרב צבי יהודה הכהן קוק זצ"ל. את השיחות סיכם הרב הושע רבינוביץ שליט"א, שזכה לחיבה יתירה מאת רבנו. 

במשך כשלושים שנה העביר הרצי"ה את שיחותיו עם תום הסעודה השלישית, ובהן העביר את עיקר רעיונותיו. שיחות משנים מאוחרות יותר כבר יצאו לאור על ידי הרב שלמה אבינר שליט"א והרב אביהוא שוורץ שליט"א, ועתה יוצאים לאור שיחות משנים תשכ"א-תשכ"ד. שמעתי מאבי מורי, שנוסח השיחות שהרב הושע כתב דומה לסגנון השיחות ששמע מהרצי"ה כמה שנים קודם. 

הרצי"ה היה נוהג להמתין עד שתצא השבת כדי שהרב הושע, שהיה אז בחור, יוכל לומר "ברוך המבדיל בין קודש לחול" ולסכם את השיחה. והנה עתה, לאחר כחמישים שנה, השיחות יוצאות לאור בהוצאת מכללת 'אורות ישראל'. היוזם והמנחה הוא נשיא המכללה, הרב פרופ' נריה גוטל שליט"א, שאף הוא זכה כעשרים שנה אח"כ ללמוד בישיבה אצל רבנו ולשמוע את שיחותיו. את העריכה הדייקנית עם ההערות המחכימות עשה חתנו של הרב הושע, בוגר ישיבת בית אל, הרב אליקים זית. 

על אופי השיחות לא אכתוב עתה, רק אציין שהן עסקו תמיד ביסודות ובכללים. הנה לדוגמא בפרשת שמיני היה הרצי"ה מדגיש איך מתוך הקדושה הכלל ישראלית שהתגלתה במקדש ובאכילת הקרבנות, נמשכת קדושה גם לאכילת חולין הפרטית של כל אחד מישראל, במצוות שמפרטות איזו חיה טהורה ואיזו אינה טהורה.

מחבר מאורות הרצי"ה

לאחר לימודיו בישיבה זכה הרב הושע רבינוביץ להרביץ תורה בחו"ל במשך מספר שנים ולעודד רבים לעלייה לארץ. לאחר מכן כיהן כרב בקיבוצים בארות יצחק וחפץ חיים, ההדיר את פירוש רבי יצחק אבוהב לטור, כתב על כך דוקטורט, לימד במשך שנים רבות במכללת 'אורות ישראל', והעביר ביישוב אלקנה שיעור חשוב בדף יומי. 

[נערך מתוך מאמר שכתב הרב אליעזר מלמד על הספר מאורות הראע"ה באתר ישיבה]

ספר לחברים על הספר 'מאורות הרצי"ה'

לקוחות שרכשו את הספר "מאורות הרצי"ה", התעניינו גם בספרים הבאים:

הספר טל אורות נוסף למדף שלך

עבור לתשלום