ספרי קודש - המדף היהודי
מוקד הזמנות: 03-5531443
אזל מהמלאי
69 ₪
אזל מהמלאי

איש צדיק היה

הוצאת ש. זק ושות'

הספר איש צדיק היה  - מסכת חייו של רבי אריה לוין, "אבי האסירים". 'איש צדיק היה' הוא ספר רשומות ומעשים - סיפור חייו של הרב אריה לוין, שנודע בכינויו 'רב האסירים'.  הספר, פרי עטו של שמחה רז, יצא לאור באלול תשל"ב,  כשנתיים לאחר פטירתו של ר' אריה לוין.  מתוך הסיפורים עולה דמותו המופלאה של ר' אריה, שהתמזגו בו גדלות בתורה, פיקחות וחכמה, תום ויושר ומעל לכל - מסירות אין קץ ואהבת האדם. בספר מגולל פרשיות מרגשות מביקוריו אצל אסירי המלכות ועולי הגרדום. עוד הוא כולל אמרות, אגרות, דברי תורתו ואת צוואתו הרוחנית של ר' אריה, רב האסירים. 324  עמ' בכריכה קשה.

תוכן הספר  איש צדיק היה

הרב אריה לוין הנקרא בפי כל ר' אריה, נולד ב-1885 בתחום המושב היהודי של האימפריה הרוסית (כיום נמצא בשטחה של פולין), ונודע כעילוי כבר מגיל צעיר.  בהיותו בן 20 עלה לארץ ישראל. הוא למד בישיבת תורת חיים והוסמך לרבנות על ידי הרב חיים ברלין, הרב שמואל סלנט והרב קוק. במשך עשרות שנים כיהן כרב ומשגיח בתלמוד התורה ליד ישיבת עץ חיים בירושלים. אלפי תלמידים גדלו על ברכי הלכותיו הצנועות ודמותו המופלאה נחקקה בהם.

נוסף על עבודתו בישיבה נהג להשכין שלום בית, לבקר חולים ולנחם אבלים.  ר' אריה נהג לפקוד בקביעות את בית החולים למצורעים שבירושלים. למרות שהוא עצמו לא היה איש אמיד ובעל משאבים, הרבה גמילות חסדים ונודע במצוות רבות אחרות.

בתקופת המנדט הבריטי נהג הרב אריה לוין ללכת מדי שבת בבוקר לבקר את אסירי המחתרות בבתי הכלא, לעודד את רוחם ולהעביר להם מכתבים. גם את עולי הגרדום ביקר בכלא. לעומתם -  ביקר גם את האסירים הפליליים– בחול ובשבת, בקיץ ובחורף. הוא נהג להתפלל אתם, למד אתם תורה ומוסר, עודד את רוחם והביא להם דרישות שלום מבני משפחותיהם. מנהג זה הקנה לו את הכינוי "רב האסירים", והוא דבק בו בהתמדה עד ערוב ימיו.  

צנעת הלכותיו ומעשי החסד הרבים שעשה הפכו לשם דבר, וסיפורי החסד הרבים שלו עשו להם כנפיים. שמחה רז קיבץ בספר את הסיפורים שהתהלכו על מעשי החסד הרבים שלו.

עם קום המדינה הקים הרב אריה לוין את הישיבה "בית אריה" הפועלת עד היום. בערב שבת הגדול בשנת תשכ"ט (1969) נפטר הרב אריה לוין בירושלים ונטמן בבית הקברות בסנהדריה. שמו של רחוב הר גריזים בשכונת "משכנות" הרחוב בו התגורר במשך שנים רבות, הוסב ונקרא ע"ש הרב אריה לוין.  גם בערים אחרות נקראו רחובות על שמו. בשנת 2005 הנפיקה החברה הממשלתית למדליות ולמטבעות מדליה לזכרו. כמו כן יוצא לאור בול הנושא את דיוקנו.  

אודות מחבר ספר איש צדיק היה

שמחה רז, מחבר הספר, נולד בירושלים ולמד בישיבת מרכז הרב. במסגרת שירותו הצבאי שירת כקצין דת בחטיבת גולני. כיום הוא עוסק בספרות ומשתתף קבוע בבימות ספרותיות רבות בישראל. שמחה רז פרסם ביוגרפיות רבות, וכן ליקוטי אמרות, פתגמים ואגדות. ספר "איש צדיק היה" הוא הידוע בספריו. את הספר "צדיק יסוד עולם" כתב כהמשך לספר זה.  

ספר לחברים על הספר 'איש צדיק היה'

לקוחות שרכשו את הספר "איש צדיק היה",
התעניינו גם בספרים הבאים:

אזל מהמלאי
59 ₪
אזל מהמלאי