מוקד הזמנות - 03-5531443
המדף שלך (המדף ריק)

בית קוצק

הספר בית קוצק - השרף - האריות שבחבורה תולדות חייו ובדרך חייו של האדמו״ר מקוצק. המחבר מציג לפנינו את מי שהפך לאחר שנים לדמות מופלאה וקדושה בכל תפוצות ישראל. מאת יהודה ליב לוין.

 

תוכן הספר בית קוצק

[מתוך ביקורת על הספר באתר היברובוקס] יותר מכל האדמו״רים וצדיקי החסידות, זכה רבי מנחם מנדל מקוצק לפרסומת אגדתית אצל כל שכבות העם היהודי. שמו הלך לפניו לא רק בין חוגי היהדות החרדית, אלא גם בין חלקי העם השונים, שהיו דחוקים מחסידות. ביחוד הפך המושג ״קוצק״ בקרב כל בית ישראל כדרך ביהדות ובחסידות שהוביל, במשך תקופה ארוכה רבבות ומאות אלפי חסידים לאור הגנוז שבקע מחדרו הסגור של השרף מקוצק.

אך דוקא פופולריות זו של הרבי מקוצק גירתה את תיאבונס של סופרים חילוניים, אשר לקחו להם את דמותו הקדושה של רבי מנדלי כ״חומר ספרותי״ לספריהם הבנליים. במשך הזמן הפכה חסידות־קוצק לשדה־הפקר מבחינת התיאורים הסובייק טיביים של הסופרים למיניהם על הרבי וסביבתו. אך לא רק מחברי ״רומנים״ עיוותו בעטיהם הדוקרניים את ישרות־הדרך של חסידות קוצק, אלא אפילו חוקרי החסידות זייפו לא מעט את ההיסטוריה של יצירת קוצק.

מכאן, שדמותו הענקית של רבי מנדלי מחכה עדיין להארה אובייקטיבית מצד היסטוריון בלתי משוחד, שלא יהיה בעצמו חדור שנאה לחיי־הרוח של החסידות בכלל וחסידות קוצק בפרט. לפיכך יש לברך את הנסיון הראשון שעשה בכיוון זה הסופר החרדי יהודה ליב לוין, בהגישו לנו את ספרו החדש בית קוצק - השרף. מחבר הספר טרח כנראה לא מעט עד שהצליח לנפות את החומר הרב, שחלק גדול ממנו היה בודאי פסול בתכלית, שנכתב במשך עשרות בשנים על רבי מנדלי, ולתת לנו יצירה גאה המהווה נכס יקר בספרות החרדית הדלה.

יהודה ליב לוין עצמו הוא צנוע למדי. אינני מתימר להציב בספרו את קוצק עצמה, אומר הוא בדברי ההקדמה שלו, על הדרה ותפארתה, זוהרה וקדושתה, אלא הד עמום שהגיע לאזני מאותה מסכת קדושה. פירורים משולי גלימתו הטהורה של הרב הדומה למלאך ה׳ צבקות. אחרי מלים רוטטות כאלה על הדמות הזוהרת המצוירת ביד־אמן וביד־אמונה בספר אשר לפנינו, מובטח לנו כי גישתו של המחבר לגבורו לא תהיה דומה כלל לגישות השונות של הסופרים והחוקרים למיניהם, שניגשו אל הקודש בידים גסות ובכוונרת בלתי טהורות.

יהודה ליב לוין מתרכז בספרו בית־קוצק־השרף בעיקר בתולדות חייו ובדרך חייו של האדמו״ר מקוצק. המחבר מציג לפנינו את מי שהפך לאחר שנים לדמות מופלאה וקדושה בכל תפוצות ישראל, בראשית צעדיו של חייו הקדחתניים. ״העילוי מגוריי״ כך נקרא בצעירותו דבי מנדלי. כיצד נראתה תקופת־צעירותו של רבי מנדלי? מנין צמח אותו אילן-יפאר שעפאיו נסתעפו הרחק הרחק מתחום־השפעתו של צדיק הדור? 

המחבר אינו מדלג גם על הפרקים הבלתי נעימים בתולדות קוצק. המחלקת עם הרבי מאיזביצ׳ה, ההתנגדות הגדולה בקרב גדולי ישראל לשיטת קוצק והרדיפות, מהן סבלו חסידי קוצק המסורים. הכל מואר כאן באור בהיר ובלתי מסולף. זהו לנכון ספר יקר הראוי להמצא במדף הספרים של כל יהודי שחסידות קוצק משמשת בשבילו באר־מפכה לדורות. מדפי הספר של יל״ל אפשר לשתות לרווייה.

ספר לחברים על הספר 'בית קוצק'

לקוחות שרכשו את הספר "בית קוצק", התעניינו גם בספרים הבאים:

לב השמים פסח

לב השמים פסח

הוסף למדף מחיר: 55 ₪

הספר טל אורות נוסף למדף שלך

עבור לתשלום