מוקד הזמנות - 03-5531443
המדף שלך (המדף ריק)

חכמת הנפש היהודית

הספר חכמת הנפש היהודית - בדרכו של מרן רבי שלמה זלמן אויערבאך זצ"ל, מנכדו רבי יצחק לורינץ, בעריכת הסופר שלמה קוק. 

 

רקע הספר חכמת הנפש היהודית

מרן הרב שלמה זלמן אויערבאך זצ"ל האיר את עיני ישראל כיובל שנים. גם 20 שנה לאחר פטירתו, חותמו ניכר היטב בספרי יסוד בכל מקצועות התורה, הנלמדים בכל בתי-המדרש. במקביל, התפרסם הרב זצ"ל כ'חכימא דיהודאי': אלפים נעזרו בעצותיו ונהנו מהדרכותיו באורחות החיים – החל בענייני חינוך ומשפחה, וכלה בסוגיות אישיות ונפשיות.

אנשי מקצוע בחכמת הנפש שזכו להדרכתו האישית, עמדו נפעמים מול העצות והתובנות שהעניק להם, כמו גם לפונים פרטיים: הן הקיפו את כל נושאי החיים, כללו את כל הטובות שבעולם, כולל השיטות והאמצעים היישומיים, מבלי שהרב נזקק לצאת מ-ד' אמות של הלכה. חכמה זו נותרה חתומה וגנוזה כמגילת-סתרים, עד היום. 

נכדו הרב יצחק לורינץ, שזכה אצלו לשימושה של תורה, חושף לראשונה בספר 'חכמת הנפש היהודית' כחמישים 'יסודות' בתורת הנפש, כפי שקיבל מפי הגרש"ז אויערבאך; עשירים בסיפורי חיים ומתובלים במקורות תורניים ומקצועיים. הסופר שלמה קוק העלה את הדברים על הכתב בסגנון שווה לכל נפש.

 

סקירות הספר חכמת הנפש היהודית בתקשורת

בחדרי חרדים על חכמת הנפש היהודית

עולם הספר היהודי מתבשר בימים אלו על צאתו לאור של ספר חדש, ראשון מסוגו: 'חכמת הנפש היהודית' – בדרכו של מרן רבי שלמה זלמן אויערבאך זצ"ל'. הספר חכמת הנפש היהודית נכתב ונערך בסגנון שווה לכל נפש על-ידי הסופר והעיתונאי שלמה קוק – נחשפת משנה סדורה על נפש האדם בשלושה שערים מרכזיים: אדם ועולמו, אדם וחניכו, אדם וביתו. בכל שער, עשרות פרקים, ובהם התייחסות מרתקת למגוון נושאים, ביניהם: אושר, עושר, חינוך, שלום בית, 'יצר התערבות' של הורים, דיכאון, קשב וריכוז, שמחה, מחלוקת, אמונה, פרנסה, קמצנות, תאווה, קנאה, קשב וריכוז, שינה, תת-מודע, טיפול רגשי בגמגום, בדידות, סוד המוח היהודי, הדחקה, מעכב הנישואין וסוד הישועה. הצד השווה שבהם היא התבנית האחידה העוברת מכריכה לכריכה: כל פרק בנוי על 'יסוד' בחכמת הנפש שקיבל הגר"י לורינץ מהגרש"ז זצ"ל – סביבו נשזרים סיפורי חיים, מתובלים בציטטות מהגרש"ז, מקורות תורניים ומקצועיים, ובהדרכה מפי גדולי הדורות. 


בספר חכמת הנפש היהודית מסודר מפתח עניינים לפי נושאים ולפי סדר פרשיות השבוע, המעיד כאלף מונים על המקור העתיק ביותר לחכמת הנפש – תורתנו הקדושה. ואכן, בהקדמה לספר, מציין המחבר כי הגרש"ז הרבה להשתמש במקורות חז"ל ובמעשים מגדולי הדורות, כפיתרון לדילמות-חיים של הפונים אליו. "זו השפה המדברת אל הנפש היהודית, ובאמצעותה ניתן להשפיע בצורה הטובה ביותר", אמר. 

בסוף 'חכמת הנפש היהודית' מצורף הפרק 'יתום בחיי האב', החושף את נבכי נפשו של ישראל-מאיר, נער צעיר הנתון במשבר חמור עם אביו. בפרק מביא הסופר באותנטיות את שיחת-הייעוץ המטלטלת בין הבחור לבין הגר"י לורינץ, השזורה במקורות תורניים ומקצועיים ונמשכת על-פני כמה מפגשים, עד לפיתרון הבעיה. הסופר מדגיש במבוא כי זהו פרק אחד מתוך ספר העתיד לראות אור בקרוב אי"ה. אם לשפוט על-פי היצירה הנוכחית שיצאה תחת ידם, מובטח לנו כי היצירה הבאה תהיה אף היא מחזקת, מרגשת ומרתקת.

אתר אגודה אחת על חכמת הנפש היהודית

לחכמת החיים של הרב אויערבאך נעשה עוול, בעוד פסקיו ההלכתיים ואפילו תורתו הישיבתית, נדפסה והופצה בקרב הצמאים לאמרי פיו. עיצותיו והדרכותיו נותרו חתומות וגנוזות בקרן זווית. זאת למרות שאנשי מקצוע בחכמת הנפש שזכו להדרכתו, עמדו נפעמים מול העצות והתובנות שהעניק להם, כמו גם לפונים פרטיים: הן הקיפו את כל נושאי החיים, כללו את כל הטובות שבעולם, כולל השיטות והאמצעים היישומיים, מבלי שהגרש"ז נזקק לצאת מ-ד' אמות של הלכה. הגאון רבי יצחק לורינץ, נכד הגרש"ז אשר זכה אצלו לשימושה של תורה, חושף לראשונה בספר 'חכמת הנפש היהודית' כ-50 'יסודות' בתורת הנפש, שקיבל מפי הרב אויערבאך.

ספר לחברים על הספר 'חכמת הנפש היהודית'

לקוחות שרכשו את הספר "חכמת הנפש היהודית", התעניינו גם בספרים הבאים:

הספר טל אורות נוסף למדף שלך

עבור לתשלום