מוקד הזמנות - 03-5531443
המדף שלך (המדף ריק)

ספר התכונה

   הוצאת ברזני

הספר ספר התכונה לר' חיים ויטאל, הוצאת ברזני, 135 עמודים, כריכה קשה. על קידוש החודש והילוך המזלות.

אודות ספר התכונה

ספר התכונה להגאון המופלג איש אלקים קדוש ונורא רבינו רבי חיים ויטאל זיע"א תלמידו המובהק של המקובל האלוקי האריז"ל. בספר מבוארים ענייני חכמת התכונה בלשון צח וקל מאוד ומתוכו יתבאר היטב כמה לשונות חז"ל והרמב"ם ז"ל בהלכות קידוש החודש. 

"ספר יקר ונפלא מאוד על חכמת התכונה בלשון צח וקל מאוד, ומתוכו יתבאר היטב כמה לשונות חז"ל והרמב"ם ז"ל בהלכות קידוש החודש ומי כמוהו מורה ומי שלומד בספר הזה מקיים אחד מתרי"ג מצוות כמבואר בהקדמת הספר.

ובסופו מצורף לזה מאמר "מבוא השמש" נגד שיטת קופערניקוס הנקראת תכונה חדשה." (מפתיח ספר התכונה)

אודות מחבר ספר התכונה

רבי חיים ויטאל, (בקיצור מהרח"ו) ממקובלי צפת, ערך בספרים את קבלת האר"י ונחשב לתלמידו המובהק.

נולד בראש חודש חשוון הש"ג (1542) בצפת. אביו ר' יוסף קאלאבריס עלה לארץ ישראל מדרום איטליה והשתקע בצפת. כאשר בגר והגיע לגיל 14 החל ללמוד בבית מדרשו של רבי משה אלשיך, אחד מתלמידיו של רבי יוסף קארו (מחבר השולחן ערוך). הרב חיים ויטאל העיד על עצמו כי כבר מגיל זה ראה בו הרב יוסף קארו את יורשו הרוחני. בנוסף ללימוד הנגלה נמשך ליבו של ר' חיים ויטאל לתורת הנסתר. הוא הצטרף לבית מדרשו של ר' משה קורדובירו (הרמ"ק), שם למד את תורת הקבלה של רבו.

ר' חיים ויטאל ערך והגיה במשך כ-21 שנים את ספרו הגדול עץ חיים המחולק לשמונה שערים. על ספר זה שמר חיים ויטאל כבבת עינו ולא נתן לאף אדם לשזוף עיניו בו,  למעט מי שגילו מן השמים שראוי הוא ללמוד בו.

במשך השנים נאספו סיכומיו וכתביו של ר' חיים ויטאל מהגניזה הצפתית על ידי הרב אברהם אזולאי בעל החסד לאברהם והועברו לר' יעקב צמח, שערך אותם במסירות מופלאה ובדקדוק גדול והניב מהם מספר ספרים ובניהם ספר התכונה.

ב-1577 (שנת של"ח) עקר לירושלים לאחר ששהה זמן קצר במצרים. בירושלים הוא התגורר כ-8 שנים. משם נדד לדמשק. יש המייחסים מעבר זה לאימה שהטיל אבו סיפין.

על פי המסופר בספר החזיונות, ב-1586 (שנת שמ"ו) חזר לצפת בפעם השנייה, ונשאר בה עד שנת שנ"ד. בצפת הוא הוסמך להוראה על ידי רבי משה אלשיך.

משנת שנ"ה היה ויטאל בדמשק בה כיהן כרבה של קהילת סיציליה. רבי חיים ויטאל נפטר בדמשק בשנת 1620 (שנת ה'ש"ף), ונקבר בבית הקברות היהודי המקומי. 

ספר לחברים על הספר 'ספר התכונה'

לקוחות שרכשו את הספר "ספר התכונה", התעניינו גם בספרים הבאים:

הספר טל אורות נוסף למדף שלך

עבור לתשלום