מוקד הזמנות - 03-5531443
המדף שלך (המדף ריק)

מעל ומעבר

הספר מעל ומעבר - לימוד והעמקה בנושא כיסוי הראש מאת אפרת כהן. כיסוי ראש - לא רק מעל, אלא הרבה מעבר. ספר חדש פונה לנשים עם כיסוי ראש או בלעדיו.. אפרת כהן מספרת לערוץ 7 על הכוח שבכיסוי. 

ריאיון עם מחברת הספר מעל ומעבר

[מתוך אתר ערוץ 7]

"כיסוי ראש הוא לא רק מעל, אלא הוא הרבה מעבר לכך. הוא לא רק כיסוי, אלא גילוי סודות פנימיים ועמוקים בזוגיות, בצניעות, בעולם הפנימי, בהלכה ועוד", כתבה אפרת כהן מחברת הספר מעל ומעבר - לימוד והעמקה בנושא כיסוי ראש.

כהן ,בת 38, נשואה ואמא ל-7 ילדים, הפתיעה את עצמה כשהחלה את העבודה על הספר, "כתיבת הספר החלה במקרה לפני 10 שנים", מספרת כהן, "יש לי חברה גרושה והיא התלבטה אם להישאר עם כיסוי הראש או להורידו, כדי שיסתכלו עליה  גברים ותוכל להתחתן שוב ,היא הלכה לשני רבנים גדולים ואחד אמר לה שהיא חייבת להישאר עם כיסוי ראש והשני אמר לה שהיא יכולה להוריד,וכך נולד הספר".

"מצאתי עצמי ללא סיבה מודעת, חוקרת ומראיינת רבנים ורבניות בנושא", מעידה כהן, "נשים גילו עניין ויחד עם זאת ביטאו קשיים שונים שהפכו בהמשך לאתגר עבורי. תחילה, בחרתי לצעוד בכיוון ההלכתי אך עד מהרה חשתי שזהו כיוון רגיש ומורכב, ובחרתי להתעמק באפיק הרעיוני שזרם ביתר חופשיות. נפגשתי עם רבנים ורבניות שונים, כאשר את רובם ראיינתי באופן אישי, ומיעוטם דרך מאמרים כתובים או משוכתבים".

"במהלך העבודה על הספר זכיתי לעידוד מהרבה רבנים בעיקר מהרב עזרא שיינברג מצפת שהיה שותף לתהליך של כתיבת הספר ואילולא הוא הספר לא היה יוצא לאור", מציינת כהן ומוסיפה, "מספר פעמים הרמתי ידיים - זו משימה קשה ועבודת נמלים ללא סוף אך ברוך השם אני כאן עם הספר ביד".

אסופת המאמרים שבספר היא ברובה ראיונות אישיים שקיימה כהן עם הרבנים, שכל אחד מהם ביטא את אמירתו בדרך הייחודית  לו, ובכך העשיר את המבט על נושא כיסוי ראש האשה.

בספר מאמרים של רבנים שונים בנושא כיסוי הראש עם התמקדות  בהלכה, פנימיות וזוגיות, והקרבה לאלוקים. הרב אלימלך בר-שאול זצ”ל כתב על נזר הצניעות והרבנית נעמי וולפסון התייחסה לכוח הכיסוי. הרבנית חנה הנקין על מועדון עובדות השם, הרב יעקב אריאל על חובת הכיסוי, הרבנית צביה אליהו על גאווה יהודית ועוד ועוד.

בספר ישנם גם סיפורים אישיים, אחד הסיפורים טלטול משמים נפתח כך, "בעלי ואני חוזרים בתשובה מזה 33 שנה. בתחילה כשכבר שמרנו מצוות, השארתי את ראשי גלוי. היה לי קשה לחשוב על זה. בעלי הסביר שזה חשוב כשלב הבא, אבל עדיין היה לי קשה ..."

בסיפור אחר נכתב "בתחילה לא ידעתי שכיסוי ראש הוא עניין הלכתי, מפני שלא ראיתי נשים עם כיסוי ראש. חשבתי שרק אשתו של הרב, בגלל מעמדה, מניחה כיסוי. הופתעתי לשמוע שזו הלכה. הייתי נשואה כמה שנים וחשבתי שרק נשים מבוגרות, או דתיות מאוד מניחות כיסוי ראש..."

לסיום מבהירה כהן כי הספר יכול להתאים לכל אחת, "לנשים שאינן חובשות כיסוי לראשן, אך מתעניינות. לנשים החובשות כיסוי, אך אינן שלמות עם כך... נשים החובשות כיסוי, אך רוצות להעמיק בטעמים".

 

 

ספר לחברים על הספר 'מעל ומעבר'

לקוחות שרכשו את הספר "מעל ומעבר", התעניינו גם בספרים הבאים:

הספר טל אורות נוסף למדף שלך

עבור לתשלום